05.06.2010 – Treenigust ja tulemusest

Ajaveeb

05.06.2010 – Treenigust ja tulemusest

Priidu poole pealt vaadates on praegu lühike paus kahe laagri vahel – juba kolmapäeval algab Otepääl uus tsükkel. Minu poole pealt vaadates on paus pikem, eksole;) Aga tegelikult tahtsin ma rääkida hoopis muust.

 

Tegin ka ise ühe 30+30 lasketesti Priiduga kaasa. Priit lasi lamades tavapäraselt hästi, tegelikult isegi väga hästi, aga püsti andis ilmselt laagriväsimus märku ning nii kehvasti pole ta ammu pihta saanud. Paari päeva pärast lasi jälle normaalselt, nii et paanikat pole mõtet tekitada. Aga räägime siis minust.

 

Minu tulemus oli 91+92+91 ja 75+72+69, kokku 490 punkti, mis iseenesest on täiesti viisakas summa ja ühtegi trahvi ka ei lasknud. AGA – lamades lasin viimati nii vähe punkte suvel 2007 ja väiksema kogusumma augustis 2008. Lisaks siis veel see, KUIDAS ma lasin. Laskmises on küll kohatu rääkida toorest jõust, jõuga ei tee seal midagi, aga no põhimõtteliselt – kui füüsilise trenniga kogud toorest jõudu, mille puudumist saab võistlustel teatud määral kavalusega kompenseerida, siis kuiva- ja lasketreeningutega kogud sellist laskekindlust, mille puudumist saab ka kavalusega pisut kompenseerida. Ja sellega ma siis tegelesingi. Väga hoolikas pidin kogu aeg olema, lõdvestuma, sihtima, uuesti hingama, uuesti asendi võtma…  

Eelmisel aastal lasin ma mais ~1000 padrunit ja puhast aega relvaga oli 15 tundi, nüüd olen ma käinud mõned korrad laskmas ja kuiva pole üldse teinud, sest – ma ei pea:D Aga tulemus on ka väga kiirelt tunda ja näha. Ma tean, et paljud peavad mind selliseks sündinud laskjaks, et pole vahet kas ma treenin või kes mind treenib, aga ilmselt tean seda ainult mina ise, kui palju on minult nõudnud sellele tasemele jõudmine. Ma tegin jooksvalt läbi hooaja kuivatreeninguid, vastavalt vajadusele 10-20 minutit puhast aega, st ajakulu u pool tundi. Ma mõtlesin pidevalt kaasa, ma kirjutasin oma trenne üles, pildistasin märklehti, vaatasin neid pilte ja üritasin üleüldse süsteemile pihta saada. Lõpuks vist sain ka. Lisaks eelmisel hooajal ka psühholoogiline töö… Ja jõudsin kuhu? Hea küll, punktilaskmisel olin ma üsna kindel 500-tüdruk, mis oli puhtalt kahe viimase hooaja teema, varem jäin sellest kaugele. Võistlustel jäin ikka võitlema oma 80%, vähemalt laskekiirus oli tasemel. Hooaja peale lasin üksikutel võistlustel nulli… See ei ole mõeldud halana, aga lihtsalt märkuseks, et lihtsalt pole siin küll midagi tulnud. Mõnel teisel võib-olla tuleb, aga mõnel ei tule ka väga korraliku harjutamise tulemusena midagi. Keskmiselt võib aga öelda, et tõepoolest trenn teeb tugevamaks, aga ainult trennis käimisest kahjuks ei piisa, tuleb ikka trenni teha ka;) Laskmise puhul tähendab see peamiselt peaga trenni ja see ei ole alati just lihtne ega meeldiv. Kuivast ma üldse ei räägi, see on pesueht lihasuretamine ja tüütus, seda enam, et mõte ei tohi uitama ka minna, vaid keskenduma peab.

Järjekordne pikk ja igav treeningteoreetiline jutt. Aga isegi Naruski Priit mainis, et murdmaasuusatajatel on lihtne – teevad oma trenni ära ja kogu muusika. Laskesuusataja jändab veel tund või paar relvaga lisaks. Kuigi pauku teha on tegelikult äge….