26.05.2008 – Laskesuusatajate raske aasta

Ajaveeb

26.05.2008 – Laskesuusatajate raske aasta

Teretulemast ümbermaailmareisile! 12-22.02.2009 MM, PyoengChang, Korea; 12-15.03.2009 MK7, eel-olümpia, Vancouver, Kanada; 25-29.03.2009 MK9, Hantõ-Mansiisk, Venemaa, Siber. Ajavahe Eesti-Korea 7 tundi, Eesti-Vancouver teisele poole 10 tundi, Eesti-Hantõ-Mansiisk vist 4 tundi samale poole kui Korea ehk siis Vancouver-Hantõ-Mansiisk on ajavahe 14 tundi… Hooaja lõpp tuleb väga karm.

Üldiselt on meid isegi säästetud – vahepeal taheti teha 10 MK etappi praeguse 9 asemel, pärast Vancouverit oleks olnud üks veel Ameerikas ja mingis versioonis oli isegi Minsk sees. Halastasid meile, vedas. MMi programmile ajavad sportlased ka sõrgu vastu, sest 6 starti 9 päeva jooksul läheb pisut liiale, aga seda enne 2011. aastat ei muudeta kindlasti. Ühesõnaga, võistelda ja lennukiga sõita saab kõriauguni.

Kui saab. Sest üleüldises püksirihmapingutamismeeleolus ei lähe eesti laskesuusatajatel eelarve koostamine just libedalt. Mõned praegused toetajad tahavad alt ära hüpata, väga entusiastlike uusi märgata ei ole, samas ümbermaailmareisid ei lähe just vähe maksma. Ehk teisisõnu, kui me tahaks teha sama suure koondisega, kui eelmisel aastal oli, kaasa kogu hooaja, siis peaks eelarve olema ümmarguselt 50% suurem. No ma pakun seda arvu umbes, tegelikult ei tea, aga ega ma väga mööda ei pane. Võtame nüüd, et Helsinki-Soul lennupilet on hetkel soodushinnaga 8000 krooni, lisaks pagas, nii et üks ots tõenäoliselt alla 15 000 ei mängi. Vähendatud jõud, 10 inimest, edasi-tagasi reis (elamist ei ole arvestatud) – 300 000 krooni. Ilus? Vaevalt, et Vancouver oluliselt odavam tuleb. Selles valguses oleks ma võinud MK-kokkuvõttes 25. olla küll, 400 eurot MK kohta elamissoodustust on ka raha.

Nii et rahaga laiata ei ole ning selle tulemusena alustame homme ettevalmistushooaega märksa väiksemate jõududega kui eelmisel aastal. Sportlastest on 100% kate laagrite osas 4 inimesel: Indrek, Roland, Kadri, mina. Priit, Kauri ja Sirli on 50% peal, ülejäänud vaatavad ise, kuidas saavad. Taustajõude hetkeseisuga ei kärbita ja EI TOHI kärpida, muidu hakkan ma karjuma. Määrdemehed on niikuinii ainult talvel palgal ja ma tõesti loodan, et Helvis jätkab meiega, sest temast oli väga suur abi. 
 
Minul pole häda midagi, minu mure on treenida ja hästi võistelda, kui raha vaja on, küll mulle leitakse. Nagu alati igasugu kärbetega, saavad kõige valusamalt pihta need, kellel niigi eriti hästi ei ole. Priidu tulevik on üsna tume, sest Kaitsevägi teda enam ei toeta ja nüüd tõmbas föderatsioon ka laagritoetuse poole peale. Ilmselt saame kuidagi hakkama, aga ausalt öeldes jäävad jooksvad kulutused rohkem minu õlgadele. Eks ta ole.

Ahjaa, kas ma juba mainisin, et juunioride MM on ka Kanadas?

Omaette küsimus on see, palju meid üldse MK-sarjas starti saab. Esimesel etapil peaks olema vana süsteemi järgi meil 3 meeste + 4 naiste stardikohta. 4 naise leidmine läheb raskeks, AGA eelmise aasta lõpus oli meil uue süsteemi tulemusena järel ainult 2+2 kohta. Kui sama süsteemiga jätkatakse, siis… Eelmisel aastal saime pooleks hooajaks 3+2 stardikohta ainult tänu sellele, et Indrek oli haige ja sai eriloa. Muidu oleksime TERVE aasta olnud 2+2 peal. Selle aasta süsteemi veel ei tea, aga mõtteainet on.

Ning omaette küsimus on see, kui suure võistkonnaga MMile minna. Põhimõtteliselt pannakse Vancouveri stardikohad paika 2008 ja 2009 MMi tulemuste põhjal. Ehk et saada üle 1 stardikoha, tuleb olla rahvuste karika arvestuses 20 sees (meeste-naiste arvestus käib eraldi) ja et teates ka startida, tuleb olla teate arvestuses 20 sees. Individuaalsete stardikohtadega saame me ka 2+2 koondise puhul tõenäoliselt oma kohad kätte, kui kõik “oma” ära teevad, umbes-täpselt eelmise aasta moodi, sest niikuinii läheb ainult 3 sportlast arvesse. Teatega on naistel ka üsna lihtne, sest eelmisel aastal sai tulemuse kirja 20 võistkonda ja vaevalt neid Koreasse rohkem tuleb. Meestel on samuti piisavalt hea (12) koht ees, nii et peaks hakkama saama. Aga see pole sugugi kindel.

Kokkuvõtvalt – organisatoorse poole pealt tuleb asjapulkadel raske aasta. Kes võistlevad, kes treenivad, kus treenida, kus võistelda. Kust selleks raha leida. Üldine plaan on, et alguses paneme täiega, siis vaatame, kas lakume haavu või paneme edasi, sõltuvalt tulemustel. Kui hooaeg hakkab väga rappa kiskuma, siis ole mõtet hiigelkoondisega Koreasse ja mujale teisele poole maakera minna. Kui läheb jälle väga hästi, siis läheme igale poole ja mudilaskoorid laulame ka sodiks. Vaatame.

Homme algab esimene treeninglaager. Sportlaste mure on olemasolevate võimaluste juures võimalikult hästi treenida, ja seda me ka teha kavatseme.