Koormustest 24.11.2007

Treeningpäevik

Koormustest 24.11.2007

Kui keegi arvab, et kepikõnd ei ole raske ja üleüldse koormustest on meeldiv ajaviide, siis see on selge eksitus. Koormustestil on meeldivad esimesed 12 minutit, see-eest viimane 6 on puhas kannatus. Destilleeritud piimhape.

Eelmise aasta test on olemas http://priitjaeveli.pri.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=36 . Vaatame, mis sellel aastal teisiti on.

Soojenduseks pikkused, kaalud, kopsumaht jms. Kaal kilo juures, rasvaprotsent umbes sama. Kopsud on suured, aga mitte eriti tugevad (FEV 1). Pikemaks kasvanud ei ole.

EKG – kontrolli all, pulss üllatavalt madal. Ja ei olegi muud kui rajale. Alguses on tegu meeldiva jalutuskäiguga, esimesed kolm koormust (st 3×3 minutit) ei saa arugi, aga olen siin korduvalt käinud, mul on juba asi peas ning tean, et see on alles algus. Pulss on tavapärasest pisut madalam (nagu öeldud, mul on test peas. Samuti oma tavapärased pulsid igal koormusel). Mõtlen, et kas seekord on nagu eelmisel korral, kui pulss ei läinudki üles. Üllataval kombel võetakse 6.minutil laktaadiks 2,6 ??? No kuulge, ma suusatasin Ramsaus 2500+ meetri peal 150 pulsiga laktaadiga 1,3 ja nüüd nii? Kolm minutit hiljem on asi siiski kontrolli all – 1,3. Pärast 9. minutit hakkab nahk kergelt soojaks minema. Samas jõutakse arusaamiseni, et EKG aparaat täna minuga koostööd ei hakka tegema ja saan ühe hooga lahti umbest 10 juhtmest. Kohe hakkas kergem astuda…

Pärast 12. minutit hakkab asi tõsisema poole kakkuma. Tulevatel minutitel on tavapäraselt (ja ka seekord) minu aeroobne lävi, st see koht, kus lihtsast treeningust saab keskmine treening. Tuleb tõsisemalt hingata, aga otseselt raske ei ole. Tean-tean, raskeks läheb alates 19. minutist. Ja siis see algab. Kui 18. minutil on pulss veel 170 ja laktaat 2,2, siis järgmistel minutitel ületame anaeroobse läve ja algab valu ning maksimaalse suutlikkuse otsing.

Koormustest on nagu õudusunenägu, kus pead kellegi eest mäest üles jooksma, aga mägi läheb muudkui järsemaks ja tagaajajad tulevad lähemale ja tead, et mägi otsa ei lõpe (NB! ei ole seost minu spordiarstiga). Lindil ka. Sul on valus, tõusunurk läheb järjest suuremaks, tempo kiiremaks ning pääsu mõne laskumise või sileda lõigu näol ei ole oodata, samuti mitte finishit, kuhuni välja kannatada. Siin käibki kõik selle peale, kui kaua sa pingutada suudad. Tavaliselt lähen selle peale, et eelmine test "üle käia". Pärast 21. minutit puhtalt punases. Pärast 24. minutit loen sekundeid. Üritan mitte mõelda päästvale käetõstmisele. Kannatan ära 25 minutit 50 sekundit. Siis aitab. Pulss 188, laktaat 9,8. Küll on hea puhata…

Lõpptulemus:

Image

Kommentaariks-võrdluseks:

  • pulsi tõus aeglasem, kuid ka pulsi suhtes läved madalamad, lävede koormused samad.
  • Laktaadid üsna samad (samadel koormustel). 
  • Taastumine kiirem ja madalamale.
  • Koormuse kestus 50 sek kauem
  • Max hapnikutarbimine üsna sama (üllatus-üllatus)
  • Ventilatsioon madalam, et mitte öelda vilets. Soovitavalt võiks see olla minu 100-110 asemel ikka 140… Peab vist ajaviiteks õhupalle või pasunat puhuma.
  • Koormustaluvus ja PWC (physical working capacity ehk lihtsalt võimsus) pisut suurem
  • käte dünamomeetria 36/38 eelmise aasta 25/27 vastu! Huvitav, kas jõusaal on mõju avaldanud või on uus aparaat.

Kokkuvõtvalt tundub, et üldseis on üsna sama, paranenud on ökonoomsus madalatel koormustel, võistluskoormuse lähedastel koormustel on seis üsna sama. Ja kui aus olla, siis seda madalat koormust ole tambitud ka, nö vundamenti laotud. Nüüd lumelaagris hakkame maja ehitama… Nii et kõik on kontrolli all.  

4 thoughts on Koormustest 24.11.2007

  1. Ei tea, kas keegi vanade postituste kommentaare üldse lugema satub, aga küsin siiski. Kuidas on sinu VO2max võrreldav teiste Eesti nais(laske)suusatajate omaga ja kui tegija on see näitaja rahvusvahelisel tasemel. Teine küsimus – kindlasti on ka Priitu testitud, huvitav oleks teada, mis numbrid meite meestest välja pitsitatakse.

  2. No ühe meie tüdruku VO2max on minuga sama või pisut kõrgem. Aga üldiselt on see näit mingil kummalisel põhjusel suur saladus, nii et mul ei ole aimu ka mitte, kui palju ässadel on… Väidetavalt on naistel maailmatasemel 80, aga võibolla on need kuulujutud. Priidu VO2max on umbes 70-75, üldiselt sealkandis meie meestel (vist) ongi. Aga jah, ühe raamatu järgi on minu VO2max umbes regionaalse ja rahvusliku taseme vahel…

Comments are closed.